Chór Mieszany Cantores Veiherovienses swoją działalność artystyczną zainaugurował 6 stycznia 1985 r. w Wejherowie. Jego pomysłodawcą i założycielem był wówczas młody absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś jej wykładowca i profesor, Marek Rocławski.

          Zespół od początku działalności zdobywał uznanie publiczności oraz liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. na festiwalach i konkursach zarówno w kraju jak i za granicą między innymi: Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej „Mundus Cantat” w Sopocie, Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie, Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. J. Świdra w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. S. Ormińskiego w Rumii.
              Nawiązał cenne kontakty z wieloma chórami i organizacjami kulturalnymi w całej Europie. Współpracował z wieloma instytucjami kultury województwa pomorskiego, m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Polską Filharmonią Bałtycką.

        Chór uczestniczy w wielu ważnych uroczystościach o charakterze kulturalnym i religijnym w regionie pomorskim. Stałą siedzibą i miejscem prób Chóru jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. 

        Od grudnia 2015 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Mieszanego Cantores Veiherovienses jest absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku dr Tomasz Chyła – dyrygent, kompozytor, skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dyrygentury chóralnej, edukacji muzycznej, muzyki kościelnej, rytmiki i jazzu.

Prezesi Chóru Cantores Veiherovienses:

-Krzysztof Dampc

-Sławomir Czajka

-Alfred Theisebach

-Bogumiła Gleske-Sikora (prezes honorowy)

-Mirosław Lademann (prezes honorowy)

-Igor Koczagin (prezes honorowy)

-Wojciech Rybakowski (prezes honorowy)

-Bartosz Aleksandrowski

-Arkadiusz Kraszkiewicz

-Bronisław Cyman

-Wojciech Koliński

-Anita Rutz

-Gracjan Gołębiewski

-Dominika Trusewicz

-Beata Mielewczyk

-Karolina Szczepańska (2023 – obecnie)