Chór

Chór

Chór mieszany Cantores Veiherovienses działalność artystyczną zainaugurował 6 stycznia 1985 r. w Wejherowie. Pomysłodawcą i założycielem chóru był wówczas młody, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś jej wykładowca i profesor, Marek Rocławski.

Ideę powołania do życia chóru skwapliwie poparł, a następnie wydatnie wspomógł jej urzeczywistnienie ks. Bogusław Żurawski - proboszcz parafii św. Trójcy w Wejherowie, wielki miłośnik muzyki.

Od momentu powstania wejherowski chór odbył liczne podróże zagraniczne. Koncertował w wielu krajach Europy. Nawiązał cenne kontakty z wieloma chórami i organizacjami kulturalnymi w całej Europie. Niektóre z nich zaowocowały dłuższą współpracą trwającą do dzisiaj.

Chór mieszany Cantores Veiherovienses w ciągu swojej działalności artystycznej uczestniczył w konkursach i festiwalach chóralnych krajowych i zagranicznych zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Zespół jest członkiem Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, współpracuje z wieloma instytucjami kultury województwa pomorskiego, m.in. z Państwową Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, oraz Filharmonią Bałtycką.

Repertuar zespołu obejmuje różne epoki: od średniowiecza po współczesność; muzykę religijną, świecką, artystyczne opracowania pieśni ludowych oraz negro spirituals.

Prezesi Chóru Cantores Veiherovienses:

Krzysztof Dampc
Sławomir Czaja
Alfred Theisebach
Bogumiła Gleske-Sikora (prezes honorowy)
Mirosław Lademann (prezes honorowy)
Igor Koczagin (prezes honorowy)
Wojciech Robakowski
Bartosz Aleksandrowski
Arkadiusz Kraszkiewicz
Bronisław Cyman
Anita Rutz (2012-2016)
Gracjan Gołębiewski (2016)
Dominika Trusewicz (2017- obecnie)