Aktualności - Dyplom na 5 +

8 marca 2010, godz. 23:25

7 marca, w wejherowskiej Kolegiacie chór wystąpił ze szczególnym koncertem. Za pulpitem dyrygenckim stanęła bowiem nasza koleżanka Ola, dla której był to koncert dyplomowy, wieńczący okres pięciu lat studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale Dyrygentury Chóralnej w klasie prof. Zbigniewa Bruny.
W pierwszej części koncertu można było usłyszeć utwory a'cappella różnych stylów i epok. M.in. Agnus Dei Wojcicha Kilara, które chór wykonał wchodząc procesyjnie nawą główną kościoła. Następnie gregoriańskie Ubi Caritas w przepięknej harmonii Maurice'a Durufle oraz De profundis Piotra Jańczaka na chór żeński. Utworem Cantus finalis chór oddał hołd zmarłemu nagle przed trzema tygodniami profesorowi Markowi Jasińskiemu, autorowi dzieła. Zakończyła tę część koncertu gospelowa pieśń Ain't Got Time to Die Hall'a Johnsona, w której część solową wykonał tenor: Mateusz Warkusz.

W drugiej częśći do chóru dołączył zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis. Pod Oli batutą wspólnie wykonaliśmy takie dzieła, jak: Ave Maria Javiera Busto, Gabriel's oboe (temat z filmu "Misja", muz. Ennio Morricone), Modlitwa Eugeniusza Głowskiego, Moon River (temat z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego", muz. Henry Mancini) oraz jeden z niezwykle efektownych i tryumfalnych hymnów koronocyjnych Haendla Zadok the Priest. Ten ostatni skomponowany w roku 1727 na uroczystość koronacji króla Jerzego, do dziś jest wykorzystywany podczas koronacji brytyjskich monarchów.

Zgromadzeni w kościele melomani owacją na stojąco nagrodzili wykonawców, a zwłaszcza bohaterkę wieczoru – Aleksandrę Janus. Z gratulacjami i kwiatami pośpieszyli rodzice Oli, państwo Ewa i Sławomir Janus, potem przyjaciele i znajomi. Nie kryjąc wzruszenia, Ola dziękowała w pierwszej kolejności swoim rodzicom, potem wykonawcom, prof. Rocławskiemu za zaufanie i „użyczenie” swojego chóru, wreszcie prof. Zbigniewowi Brunie za ogrom pracy i pięcioletnią opiekę akademicką.
Następnie komisja egzaminacyjna w składzie: prof. Waldemar Górski, prof. Anna Fiebig, prof. Zbigniew Bruna i prof. Marek Rocławski udali się na plebanię, gdzie w gościnnych progach ks. dziekana Tadeusza Reszki analizowali wszystkie szczegóły wysłuchanego przed momentem koncertu. W tym samym czasie, w sali obok, wykonawcy i zaproszeni goście wznosząc toast i gratulując Oli sukcesu, czekali z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Wreszcie, po kilkudziesięciu minutach, szacowna komisja oznajmiła oficjalnie swój werdykt: maksymalna ilość punktów: 25 i ocena: „BARDZO DOBRY”.
Prof. Waldemar Górski, dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, uzasadniając tę ocenę, powiedział, że "to w zasadzie ocena celująca, bo rzadko się zdarza, żeby student otrzymał maksymalną ilość punktów.”

GRATULUJEMY!!!

Nam, chórzystom, jako wykonowcam i przyjaciołom Oli, jest niezwykle miło, że mieliśmy udział w jej sukcesie. Cieszymy się również, że właśnie tym dyplomowym koncertem mogliśmy wspólnie zainaugurować obchody jubileuszu 25-lecia istnienia chóru Cantores Veiherovienses.

Dziękujemy Twojej Telewizji Morskiej za zarejestrowanie koncertu,
firmie EkoWideo za udostępnienie zdjęć
oraz właścicielom Restauracji Pałacowej za catering i miłą obsługę po koncercie.