Aktualności - Wspomnienie Koncertu Jubileuszowego.

21 listopada 2010, godz. 21:54

7 listopada w wejherowskiej Kolegiacie uroczystym koncertem chór Cantores Veiherovienses uczcił 25 rocznicę swojego istnienia. Tym razem zaprosiliśmy do wspólnego muzykowania wspaniałą, Polską Filharmonię Kameralną Sopot oraz solistów: Barbarę Lewicką-Wójcik (sopran), Katarzynę Otczyk (mezzosopran), Ewelinę Koniec (sopran), Wojciecha Winnickiego (tenor) oraz Szymona Kobylińskiego (bas). Całość poprowadził oczywiście niezastąpiony Marek Rocławski - założyciel chóru.

Najpierw gospodarz - ks. dziekan Tadeusza Reszka, przywitał licznie zgromadzonych gości, wykonawców i szacownego Jubilata, któremu gratulował pięknego i bogatego w dokonania artystyczne ćwierwiecza, życząc jednocześnie: Bądźcie ciągle, przynajmniej jeszcze 25 lat, młodzi. Trwajcie! Nie ustawajcie w urzeczywistnianiu idei, której na imię „Cantores Veiherovienses”.
Chwilę później mury Kolegiaty zadrżały poruszone mocnymi uderzeniami w kotły. To niezwykle przejmujący, tryumfalny początek "Te Deum" M.A. Charpentiera. Właśnie tym pięknym, dziękczynnym hymnem chór rozpoczął pierwszą część koncertu.

Po nim nastąpiła część oficjalna, w trakcie której Jubilat przyjął gratulacje i życzenia od Prezydenta Miasta Wejherowa, Krzysztofa Hildebrandta oraz Starosty Wejherowskiego, Józefa Reszki. Zarówno chór jak i jego założyciel, prof. Marek Rocławski, za swój wkład w budowanie i rozwój kultury muzycznej regionu zostali odznaczeni przez Prezydenta "Medalami Róży". Również Starosta wyróżnił chór, przyznając mu "Bursztynowy Gryf".
Były także indywidualne wyróżnienia, zarówno dla Dyrygenta jak i niektórych członków chóru. Szerzej o tychże wyróżnieniach napiszemy w kolejnym artykule.

Drugą część koncertu muzycy otworzyli wykonaniem oratorium "Dixit Dominus". To Psalm 109, ozdobiony cudowną muzyką samego mistrza - G.F. Haendla. Następnie, zgromadzeni w kościele farnym melomani usłyszeli dzieło F. Mendelssohna: „Ave Maria”. Przepiękny utwór, wymagający dużego aparatu wokalnego. Mendelssohn-Bartholdy napisał go bowiem na ośmigłosowy chór mieszany, ośmiu solistów, 2 klarnety, 2 fagoty, wiolonczelę, kontrabas i pozytyw. Całość koncertu zwieńczyło wykonanie "Alleluja" z oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla.

Na sam koniec, Dyrygent zaprosił w szeregi chóru obecnych na koncercie byłych śpiewaków, którzy na przestrzeni minionego ćwierćwiecza współtworzyli Cantores Veiherovienses. W takim składzie chór odśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia”.
Po koncercie, wykonawcy i zaproszeni goście spotkali się na uroczystym bankiecie, gdzie dzielili się pierwszymi wrażeniami i gdzie Jubilat, spełniał niezwykle miłą powinność odbierania życzeń i gratulacji.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym to wydarzenie miało tak uroczystą formę. Panu Prezydentowi, Krzysztofowi Hildebrandtowi za dofinansowanie tego koncertu. Dziękujemy Radosławowi Kamińskiemu, za gościnne progi prowadzonego przez niego Muzeum, w którym chór często spotykał się na próbach. Również ks. Dziekanowi Tadeuszowi, za pomoc w organizacji koncertu i bankietu.

Dziękujemy pracowni b-free za udostępnienie zdjęć z koncertu!