Aktualności - Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Mundus Cantat"

20 maja 2010, godz. 16:53

16 maja, w Sopocie rozpoczęła się VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Mundus Cantat". Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 12 chórów, w tym zespoły z tak odległych krajów, jak Japonia, Filipiny, Singapur czy Puerto Rico! Festiwal potrwa do 26 maja.

Festiwal "Mundus Cantat" jest wydarzeniem muzycznym, w którym biorą udział chóry z całego świata i gdzie przyznawane są nagrody w różnorodnych kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka i ludowa, gospel, jazz i spirituals. Poprzednie edycje gościły ponad dwa tysiące uczestników z 18. krajów, m.in.: USA, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Singapuru, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny.
Głównymi organizatorami festiwalu są Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Urząd Miasta Sopotu i Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat. Pomysłodawczynią i dyrektorem wydarzenia jest Joanna Stankowska, a dyrektorem artystycznym ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Podobnie jak w zeszłym roku uczestnicy festiwalu zaprezentują się również w Gdyni, Gdańsku, Bojanie, Kwidzyniu i Malborku. Organizatorom zależy na poszerzeniu zasięgu festiwalu na całe województwo pomorskie i podzieleniu się tym wydarzeniem z tymi mieszkańcami regionu, którzy nie mają takiego dostępu do oferty kulturalnej, jak mieszkańcy Trójmiasta. Mundus Cantat Sopot stwarza znakomitą okazję do porównania światowych tradycji wokalnych, poznania pieśni z różnych, często dla nas egzotycznych, regionów.
Tegoroczna edycja zostanie też wzbogacona o warsztaty dla dyrygentów zatytułowane „Chopin ma wiele głosów”, organizowane przez Katedrę Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Dokładny program tej imprezy możecie znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu.